DiP FaberlicTeam
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Puncte?

5 participan?i

In jos

Puncte? Empty Puncte?

Mesaj Scris de Criss Vin Mar 07, 2008 6:46 pm

ca un bobocel ce sunt am si eu o intrebare: ce facem cu punctele pe care le adunam la fiecare factura Question
Criss
Criss
Membru activ
Membru activ

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 34
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 25/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de miliade Vin Mar 07, 2008 10:41 pm

Sincera sa fiu,si eu as vrea sa stiu!
miliade
miliade
Consultant activ
Consultant activ

Numarul mesajelor : 50
Varsta : 60
Localizare : Medgidia
Data de inscriere : 12/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 12, 2008 8:36 pm

punctele ne sunt folositoare atunci cand avem ceva oameni inscrisi si trebuie sa trecem la urmatorul esantion de reducere, dar cred ca diana va poate raspunde mai bine in caz ca nua ti primit mailurile de la ea Smile

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 41
Data de inscriere : 31/01/2008

https://faberlicteam.forumgratuit.ro

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de Diana Petrov Mier Mar 12, 2008 9:44 pm

Nu neaparat. Luna trecuta o fata din echipa noastra a ajuns singura la nivelul 6%. A avut comenzi de peste 100 de puncte.
Primele 2 etape se pot face si individual, fara retea. De la a 3-a etapa, 14%, se solicita si inscrieri, precum si procent minim de activitate. V-am dat mail aseara cu toate aceste informatii.
Emilia, mai da-mi adresa ta o data ca sa te bag si pe tine in lista. Si, de cate ori dau un mail echipei, sa-l primesti si tu. Trimite-mi un mail la petrovdiana@gmail.com.
Diana Petrov
Diana Petrov
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 46
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de Admin Mier Mar 12, 2008 10:01 pm

Diana Petrov a scris:Nu neaparat. Luna trecuta o fata din echipa noastra a ajuns singura la nivelul 6%. A avut comenzi de peste 100 de puncte.
si luna asta daca nu mai face 100 de puncte nu mai primeste 6% plus, nu?
si cum ia facut intr-o singura comanda? si cum primesti cei 6 %? geek

Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 47
Varsta : 41
Data de inscriere : 31/01/2008

https://faberlicteam.forumgratuit.ro

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de Diana Petrov Mier Mar 12, 2008 10:07 pm

Nu stiu exact daca o singura comanda a avut. Oricum punctele se pun in luna cand platesti, nu cand faci comanda. Luna viitoare, daca nu mai face 100 de puncte, nu mai ia 6%.
Acum ia 6% din valoarea vanzarilor ei pe luna trecuta, vreo 25 ron, discount la urmatoarea factura, pe langa comisionul de 25%.
Diana Petrov
Diana Petrov
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 46
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de tina geana Sam Mar 15, 2008 11:11 pm

ideal e sa aveti retea, eu incerc s-o construiesc, diana ar putea sa ne dea mai multe referinte concise. cu reteaua intrunesti punctajul ala care-i dat si pe pagina faberlic.primele 2 luni poti sa faci una, doua comenzi mari(aveti atentie sporita) mai multe comenzi, mai multi bani din buzunar(ma refer aici la taxa de ambalare).dupa care, nu mai poti sa urci decat cu retea.pana la urma, sistemul e M.L.M. sa faceti punctele necesare trebuie sa va inarmati cu putere de convingere si sa recomandati clientelei voastre produsele cele mai scumpe. fara indoiala sunt si cele mai bune calitativ.va spun cum incerc sa fac eu. mi-am scos de pe net lista cu produse, preturi si puncte. am bagat-o-n calculatorul meu si am prelucrat-o.am pus rubrici cu lunile 2,3,4,5,6,7...12. in fiecare luna, scriu pretul in rubrica. astfel, pot compara pretul unui produs si pot intui cum va merge peste 2 luni.am observat ca un produs, dupa o "superpromotie", ori dispare(e scos); ori revine la pretul dinainte.produsele"ultima luna in catalog" nu dispar, vin pana se epuizeaza stocul.pot sa va asigur ca parfumurile nu-si pastreaza mirosul, am vandut multe luna trecuta si acum mi se reproseaza ca nu le-am zis asta. in acest domeniu va recomand sa spuneti ce e real si ce ati incercat voi. la creme puteti sa convingeti cu usurinta; pana la urma orice crema inmoaie si hidrateaza epiderma. de asemenea, daca aveti o evidenta clara produs-pret-gramaj-calitate, puteti sa jonglati cu comenzile.ex:daca acum am un produs redus si in apr. vine mai scump; stiu ca l-a cumparat X-ulescu si o sa-l mai comande; fac un tur de curtoazie, vad de-l vrea in aprilie si-l pun in comanda din martie. pana la urma , sunt bani pentru care muncesti. eu am recomandat fetelor cu care muncesc sa nu arate catalogul aprilie decat in ultimele zile ale lui martie.
e mult de discutat pe subiect, astept si de la cele mai experimentate sugestii si sfaturi pentru a-mi imbunatati activitatea.
tina geana
tina geana
Membru activ
Membru activ

Numarul mesajelor : 28
Varsta : 58
Localizare : Dr. Tr.-Severin
Data de inscriere : 11/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty incercarea mea de a va raspunde

Mesaj Scris de Diana Petrov Lun Mar 17, 2008 12:57 pm

V-am mai dat si mail pe aceasta tema, dar voi posta si aici Very Happy . Va voi scrie despre sistemul pe care il are Faberlic. In materie de "vanzari", nu stiu daca sunt cea mai in masura. Nu e punctul meu forte sa vand, ci sa inscriu persoane in sistem. Eu am lucrat mult cu oamenii, dar nu am vandut produse, ci am rezolvat situatii, am raspuns la solicitari, am furnizat informati, etc. Pot sa conving pe cineva sa cumpere ceva, dar nu pot sa transpun in scris cum fac si ce fac. Sper sa intelegeti ce vreau sa zic.

Prima forma de castig din aceasta colaborare cu Faberlic, in care noul consultant trebuie sa caute cati mai multi clienti si sa vanda produse pe baza catalogului. Aici castigul e evident si imediat, adica este de 25% din ce vindeti, de la inceput. Ati vazut pe factura ca sunt listate produsele cu pretul de catalog, iar la total se scade comisionul vostru de 25%. Deci, practic voi vindeti produsul la pretul pe care Faberlic il are in catalog si va opriti, conform facturii, 25%.

A doua parte a castigului se refera la reteaua pe care o puteti forma, adica sa inscrieti si voi cateva persoane, asa cum v-am inscris eu pe voi. Unii dintre voi au inscris cateva persoane - acesta este primul pas spre marirea comisionului. Puteti sa dati anunturi pe internet (la oferte de munca, anunturi, afaceri, etc), sa intrebati prietenii, rudele.... Nu este greu deloc, totul este sa alocati putin timp cautarii de oameni interesati.
Astfel puteti beneficia in plus de un comision de 6-26% din vanzarile retelei, cu conditia sa aveti si voi vanzari de 50 de puncte, in primele 2 etape, apoi 100 de puncte pentru urmatoarele.
-Prima etapa de castig din realizarile retelei este de 6% (din vanzarile retelei voastre). Conditiile sunt ca voi sa aveti 50 de puncte, iar reteaua, in total, 100 de puncte.
-Urmeaza etapa 10% in care trebuie sa aveti tot 50 de puncte, iar reteaua sa aiba intre 200 si 599 puncte.
Aceste prime doua etape se pot realiza si individual, fara retea. Daca indepliniti nr de puncte cerut de etapa respectiva, adica 100 de puncte la prima etapa si intre 200 si 599 puncte la a 2-a etapa, vi se acorda si procentul suplimentar, de 6% , respectiv 10%.
-La etapa 14% nr de puncte personale trebuie sa fie de 100 de puncte, iar al retelei voastre de 600-1199 puncte. De aici, se introduc alte 2 criterii, si anume, minim 40% din reteaua formata trebuie sa vanda. Altfel nu primiti comisionul. Acest criteriu se pastreaza si pentru urmatoarele etape. Celalalt criteriu se refera la inscrieri personale si in retea. La aceasta etapa trebuie sa faceti 2 inscrieri personale in fiecare luna, iar reteaua sa faca 4 inscrieri.
-In etapa 18% tot 100 de puncte personale , iar reteaua intre 1200 si 1999 puncte.La aceasta etapa trebuie sa faceti 2 inscrieri personale in fiecare luna, iar reteaua sa faca 6 inscrieri.
-Etapa 22% trebuie sa aveti 100 de puncte personale, iar reteaua intre 2000 si 2999 puncte. La aceasta etapa trebuie sa faceti 2 inscrieri personale in fiecare luna, iar reteaua sa faca 8 inscrieri.
-Etapa 26% , trebuie sa aveti 100 de puncte personale, iar reteaua peste 3000 de puncte.La aceasta etapa trebuie sa faceti 2 inscrieri personale in fiecare luna, iar reteaua sa faca 10 inscrieri.
Puteti vedea pe site exact care sunt etapele in "Planul de marketing" .
Acest comision despre care v-am scris, de 6-26% din vanzarile retelei, nu il veti lua sub forma de bani cash, decat de la etapa 22%, ci se scade din propriile voastre facturi.Ajungeti practic sa va luati chiar si gratuit produsele sau cu un comision mult mai mare decat cel initial de 25%, cu conditia ca reteaua voastra sa vanda.
Aici e vorba de multa munca pentru a realiza ceva. Adica trebuie ca retaua sa comande si sa vanda mereu, iar membri ei la randul lor, trebuie sa isi faca propria retea.Schema oficiala din care cei noi nu pricep mare lucru e pe www.faberlic.ro la “Consultanti”. Foarte important este ca in fiecare luna trebuie realizate valori si puncte, procentele nu se acorda o data pentru totdeauna. Daca intr-o luna nu sunt vanzari, nu se vireaza nimic.

Fiecare produs are un nr de puncte. De obicei produsele aflate in promotie au mai putine puncte. Ele se schimba de la o luna la alta, dar nu cu mult. Gasiti si pe site, lunar, lista cu produsele si punctele aferente(la https://www.faberlic.ro/v3/cons.php, jos, in stanga - "Lista produselor"). Ca suma, 50 de puncte inseamna vanzari de 2-3 milioane pe luna.

Cand volumul devine cu adevarat important, adica atunci cand va aflati la etapa 22%, virarile se fac in LEI (cand drepturile de incasat ajung pe la 1000 RON); la acest nivel, se incheie o conventie speciala, se fac declarati la FISC pentru calcularea impozitului pe venit; pana atunci, consultantii sunt considerati clienti care beneficiaza de reduceri de pret.
Diana Petrov
Diana Petrov
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 46
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Puncte? Empty Re: Puncte?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum